Darmowa dostawa
Kontakt z nami | +48 732 740 751 | Informacje o nas
Znajdź nas na Facebook
Darmowa dostawa od 1 400,00 zł

Dziecięca przyczepka rowerowa a przepisy

2018-02-06
Dziecięca przyczepka rowerowa a przepisy Pytacie często jak wygląda przewożenie dziecka w przyczepce rowerowej względem polskiego prawa. W tym artykule znajdziecie wszystkie potrzebne informacje na ten temat.

Jeszcze do maja 2011 roku przyczepki rowerowe były tak zwaną czarną dziurą w przepisach. Nie było o nich mowy w żadnym kodeksie, a przewożenie dzieci za ich pomocą było tak naprawdę nielegalne.

Jak to wygląda od tamtego czasu? Gdy w maju 2011 roku wprowadzono poprawki do Kodeksu Drogowego, pojawił się w nim wpis o możliwości przewożenia dzieci w przyczepkach rowerowych specjalnie do tego przystosowanych. Według przepisów, jeżeli szerokość przyczepki nie przekracza 90cm, to nie jest on wózkiem rowerowym, a rowerem.

Co to oznacza dla użytkowników przyczepek rowerowych których szerokość nie przekracza 90 centymetrów? Oznacza dokładnie tyle, że z przyczepką rowerową możemy spokojnie poruszać się w miejscach wyznaczonych tylko dla rowerów. Nie ma problemu z jazdą po ścieżce rowerowej, czy pasach przeznaczonych dla rowerzystów.

Ujednolicono także prawo dotyczące oświetlenia w przypadku przyczepek rowerowych: - Z tyłu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej. - Z przodu, jeśli przyczepa jest szersza od roweru lub wózka rowerowego, jedno światło pozycyjne barwy białej. Wszystkie modele przyczepek Qeridoo wyposażone są w światła odblaskowe, czerwone z tyłu, białe z przodu i żółte na kołach. Oprócz tego poszycie każdego modelu posiada również odblaskowe elementy. Przepisy jednak mówią o tym aby w przyczepce znajdowały się światła pozycyjne. Polecamy zakup takich świateł, które bez problemu można zamontować chociażby na rączce przyczepki

Kolejny podpunkt w ustawie o ruchu drogowym mówi o tym, że przyczepka dziecięca ciągnięta przez rower powinna być wyposażona w dyszel sprzęgłowy, uniemożliwiający przewrócenie się przyczepki. Jak wiemy, dyszel ze sprzęgłem a także odblaski, to podstawowe wyposażenie przyczepek Qeridoo, tak więc kupując którykolwiek model, mamy pewność że będzie można spokojnie i w pełni prawnie przewozić w niej naszego malucha.  

Kask

Pytanie nurtujące setki użytkowników: Zakładać kask dziecku, czy nie jest to konieczne?
Otóż, w przepisach nie ma mowy o obowiązku stosowania kasku w przyczepce rowerowej, jednak nie jest to również zabronione. W takim razie stosować kask czy nie? Tą kwestie zostawiamy do waszej oceny, jednak wiemy iż wszystkie przyczepki rowerowe wykonane są w taki sposób aby chronić dziecko nawet w wyniku przewrócenia przyczepki (co zdarza się niezmiernie rzadko). Większość użytkowników przyczepek dziecięcych nie stosuje ich na co dzień, jeśli jednak ktoś w dalszym ciągu nie jest przekonany, oczywiście stosowanie kasku na pewno nie przeszkodzi w żaden sposób.  

Przepisy prawne kierunkowane są bezpieczeństwem użytkowników ruchu, jednak przepisy to jedno, a zdrowy rozsądek to zupełnie co innego. Dlatego też, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, apelujemy o rozwagę. Szerzej o bezpieczeństwie podczas użytkowaniu przyczepki rowerowej postaramy się napisać w innym artykule. Już teraz zachęcamy do jego przeczytania!

Polecane

pixel